All ISEE Middle Level Math Resources
Example Questions
Example Question #3 : How To Find A Proportion
If one cupcake costs 75 cents, how much does a dozen cupcakes cost?
You can solve this problem using a proportion.
To solve for x, cross multiply.
9 dollars
Example Question #4 : How To Find A Proportion
If you can purchase two pairs of jeans for 50 dollars, how many pairs of jeans can you purchase with 200 dollars?
You can use a proportion to solve this problem.
Cross multiply to solve for x.
Example Question #5 : How To Find A Proportion
Phil earns
for each hour he works. For every hour he works, he then gives to his sister Lola. How much money will Lola have if Phil works hours?
To Solve:
Multiply the
Lola receives by the hours Phil worked:
Phil will give Lola
if he works hours.Example Question #22 : How To Find A Proportion
If the ratio of boys to girls in a classroom is
, and there are a total of of students in the classroom, how many boys are in the classroom?
If the ratio of boys to girls in a classroom is
, that means that there are boys for every girls. Thus, when there are students in a classroom, the breakdown will be boys and girls. If there are students in a classroom, the breakdown will be boys and girls, which translates to a ratio of , or .Thus, if there are
students, will be boys.Example Question #11 : How To Find A Proportion
You survey
students about the plans for a new practice court for the basketball team and they must give a yes or no answer. students are against the use of funds on this project. What proportion of students said that they agreed with the plan?
If
disagreed with the plan, that means the rest agreed.So to find that value, you must do the total minus the no's
.
To find the proportion you must divide the part by the whole giving us an answer of
.
Example Question #12 : How To Find A Proportion
If Mike gets two times the amount of work done than Joe, what is a ratio representing the work that each get done?
Since Mike does twice the work that Joe does, his part of the ratio must be double the value of Joe's. The only ratio given that has that is
.Example Question #37 : Numbers And Operations
Which statement does not follow from the statement
?
If
, then:The ratio of the numerators is equivalent to that of the denominators, in the same order. Hence,
and are true.
The reciprocals of the ratios are equivalent, so
However, it does not hold that
.
This can be seen as follows:
.
Example Question #11 : How To Find A Proportion
By a proportion property, if
, it follows that .Setting
,if
, then .Example Question #41 : Numbers And Operations
The cross-products (the product of a numerator and the other denominator) of a proportion are equal, so, if
, then
.
Example Question #1 : How To Find The Part From The Whole
Alice received $2.40 for her weekly allowance. If her favorite snacks cost 60¢ each, how many snacks can Alice buy this week?
To solve:
Divide the total amount of Alice's allowance ($2.40) by the price for each snack ($ .60)
Alice would be able to buy 4 snacks.
Certified Tutor
Certified Tutor
All ISEE Middle Level Math Resources
