All ISEE Lower Level Math Resources
Example Questions
Example Question #61 : Operations
Mindy bought a box of granola bars for
. She sold each bar for
. If Mindy sold all
bars, how much of a profit would she make in dollars?
If the box of granola bars was
, this means that each granola bar cost
because
divided by
is
.
If Mindy then sold each granola bar for , the profit per bar would be
minus the
cost of the bar, which is equal to
.
If she sold all granola bars, then she would have made a profit of
, which is
.
Example Question #223 : Isee Lower Level (Grades 5 6) Mathematics Achievement
Maria makes jewelry with beads. She can make a pair of earrings with beads, a bracelet with
beads, and a necklace with
beads. If Maria has
beads, which of the following could she make?
necklaces
pairs of earrings
bracelets
bracelets and
pairs of earrings
pairs of earrings
Given that each pair of earrings requires beads, the number of beads that
pairs of earrings would require is equal to:
Since Maria has beads, she has a sufficient number of beads to make
earrings. The other jewelry arrangements will result in there being a shortage of beads: Maria would need
beads to make
necklaces (
),
beads to make
bracelets (
), and
beads to make
bracelets and
pairs of earrings (
).
Example Question #222 : Isee Lower Level (Grades 5 6) Mathematics Achievement
The cost for two people to be part of a tennis club is a month. If Jon and Marie share the annual cost of the club membership, how much does each person have to pay per year?
If the cost of being part of a tennis club for two people is a month, that means the annual cost for two people will be
.
If two people share this cost, that means that each person will have to pay because half of
is
.
Therefore, the correct answer is .
Example Question #61 : Operations
On average, Lisa sends twelve emails a day. How many emails would she send in a week if she sent her average number of emails every day of the week?
If Lisa sends an average of emails a day and sends emails over a course of
days, that means that the total number of emails that she sends will be equal to
. Therefore, the correct answer is
.
Example Question #62 : How To Multiply
Andrew recorded a song with his band that is minutes and
seconds long.
of the way into the song, he begins a drum solo. For how long does the song play before the solo begins?
minute
minutes and
seconds
minute and
seconds
minute and
seconds
minute and
seconds
If a song is minutes and
seconds long, this is the equivalent of being
seconds long. (
minutes is equal to
seconds and
.)
of
is
because
. Therefore,
of
is equal to
. Therefore,
seconds (or
minute and
seconds) will go by before the drum solo begins.
Example Question #231 : Isee Lower Level (Grades 5 6) Mathematics Achievement
Anita owns a store. She buys twenty sweaters for each and sells them for
each. If she sells all of the twenty sweaters that she bought, how much profit will she earn in dollars?
If Anita buys twenty sweaters for each and sells them for
each, this means that she makes
profit per sweater. If she sells
sweaters, the profit that she makes will be
, which is equal to
.
Example Question #61 : Operations
Find the product of and
.
Find the product of two numbers by multiplying them together. , so the correct answer is
.
Example Question #62 : Operations
Find the product of:
When multiplying one negative factor with one positive factor the product will always be negative.
Thus, the solution is:
Example Question #63 : Operations
Find the product of:
When multiplying two negative factors the product will always be positive.
Thus, the solution is:
Example Question #64 : Operations
Find the product of:
When multiplying one negative factor with one positive factor the product will always be negative.
Thus, the solution is:
All ISEE Lower Level Math Resources
