Proportion / Ratio / Rate - SSAT Upper Level Quantitative
Card 0 of 196
What number can be filled in the blank to make the two ratios equivalent?

What number can be filled in the blank to make the two ratios equivalent?
Tap to see back →
Set up a proportion statement:

Rewrite:

Set up a proportion statement:
Rewrite:
A pie is made up of
crust,
apples, and
sugar, and the rest is jelly. What is the ratio of crust to jelly?
A pie is made up of crust,
apples, and
sugar, and the rest is jelly. What is the ratio of crust to jelly?
Tap to see back →
A pie is made up of
crust,
apples,
sugar, and the rest is jelly. What is the ratio of crust to jelly?
To compute this ratio, you must first ascertain how much of the pie is jelly. This is:

Begin by using the common denominator
:


So, the ratio of crust to jelly is:

This can be written as the fraction:
, or 
A pie is made up of crust,
apples,
sugar, and the rest is jelly. What is the ratio of crust to jelly?
To compute this ratio, you must first ascertain how much of the pie is jelly. This is:
Begin by using the common denominator :
So, the ratio of crust to jelly is:
This can be written as the fraction:
, or
In a solution,
of the fluid is water,
is wine, and
is lemon juice. What is the ratio of lemon juice to water?
In a solution, of the fluid is water,
is wine, and
is lemon juice. What is the ratio of lemon juice to water?
Tap to see back →
This problem is really an easy fraction division. You should first divide the lemon juice amount by the water amount:

Remember, to divide fractions, you multiply by the reciprocal:

This is the same as saying:

This problem is really an easy fraction division. You should first divide the lemon juice amount by the water amount:
Remember, to divide fractions, you multiply by the reciprocal:
This is the same as saying:
If
and
, what is the ratio of
to
?
If and
, what is the ratio of
to
?
Tap to see back →
To find a ratio like this, you simply need to make the fraction that represents the division of the two values by each other. Therefore, we have:

Recall that division of fractions requires you to multiply by the reciprocal:
,
which is the same as:

This is the same as the ratio:

To find a ratio like this, you simply need to make the fraction that represents the division of the two values by each other. Therefore, we have:
Recall that division of fractions requires you to multiply by the reciprocal:
,
which is the same as:
This is the same as the ratio:
A smoothie is made up of
pineapple juice and
mango juice; the rest is orange juice. What is the ratio of orange juice to pineapple juice?
A smoothie is made up of pineapple juice and
mango juice; the rest is orange juice. What is the ratio of orange juice to pineapple juice?
Tap to see back →
First, find out how much of the smoothie is orange juice.

Since we want the ratio of orange juice to pineapple juice, we want to set up the fractions like this:

Now, divide these fractions.

First, find out how much of the smoothie is orange juice.
Since we want the ratio of orange juice to pineapple juice, we want to set up the fractions like this:
Now, divide these fractions.
A bakery sells three different types of cookies.
of the cookies sold are chocolate chip,
sold are oatmeal raisin, and the rest sold are sugar cookies. What is the ratio of sugar cookies to oatmeal raisin cookies that the bakery sells?
A bakery sells three different types of cookies. of the cookies sold are chocolate chip,
sold are oatmeal raisin, and the rest sold are sugar cookies. What is the ratio of sugar cookies to oatmeal raisin cookies that the bakery sells?
Tap to see back →
First, find the fraction of sugar cookies that are sold.

Since we want the ratio of sugar cookies to oatmeal raisin cookies:

Now, multiply and simplify the resulting fraction.

First, find the fraction of sugar cookies that are sold.
Since we want the ratio of sugar cookies to oatmeal raisin cookies:
Now, multiply and simplify the resulting fraction.
On a map,
. If two cities are
apart on the map, how many miles apart are they in reality?
On a map, . If two cities are
apart on the map, how many miles apart are they in reality?
Tap to see back →
Set up the following proportion:
,
where
is the number of miles the cities are apart.
Now, solve for
.


The two cities are
miles apart.
Set up the following proportion:
,
where is the number of miles the cities are apart.
Now, solve for .
The two cities are miles apart.
A factory can make
tents in
minutes. At this rate, how long, in minutes, would it take the factory to make
tents?
A factory can make tents in
minutes. At this rate, how long, in minutes, would it take the factory to make
tents?
Tap to see back →
First, find out how long it takes the factory to produce
tent.

Since it takes the factory
minutes to make
tent, multiply this number by
to find how long it takes to make
tents.

It will take the factory
minutes to make
tents.
First, find out how long it takes the factory to produce tent.
Since it takes the factory minutes to make
tent, multiply this number by
to find how long it takes to make
tents.
It will take the factory minutes to make
tents.
If Billy can drink
cans of soda in
days, how many cans of soda can he drink in
days?
If Billy can drink cans of soda in
days, how many cans of soda can he drink in
days?
Tap to see back →
First, find how many cans of soda Billy can drink in 1 day.

Since, he can drink
cans in
day, then the following equation will tell us how many cans he drinks in
days.

First, find how many cans of soda Billy can drink in 1 day.
Since, he can drink cans in
day, then the following equation will tell us how many cans he drinks in
days.
It costs
to buy
markers. How much would it cost to buy
markers?
It costs to buy
markers. How much would it cost to buy
markers?
Tap to see back →
First, find the cost per marker.

Now, multiply this cost per marker by
, the number of markers we want.

First, find the cost per marker.
Now, multiply this cost per marker by , the number of markers we want.
A
gallon tank of water is leaking
gallons every
minutes. After how many hours will the tank be empty?
A gallon tank of water is leaking
gallons every
minutes. After how many hours will the tank be empty?
Tap to see back →
Set up the following proportion:
,
where
is the number of hours it'll take to empty
gallons.
Now solve for
.


Set up the following proportion:
,
where is the number of hours it'll take to empty
gallons.
Now solve for .
Chuck is building a driveway that measures
feet by
feet. He needs to use
pounds of cement for every square foot of driveway. How many pounds of cement does he need to complete the driveway?
Chuck is building a driveway that measures feet by
feet. He needs to use
pounds of cement for every square foot of driveway. How many pounds of cement does he need to complete the driveway?
Tap to see back →
First, find the area of the driveway.

Since it takes
pounds of cement per square feet,
pounds will be needed to complete the driveway.
First, find the area of the driveway.
Since it takes pounds of cement per square feet,
pounds will be needed to complete the driveway.
Julie can read
pages in
minutes. How long, in minutes, would it take Julie to read a book that had
pages?
Julie can read pages in
minutes. How long, in minutes, would it take Julie to read a book that had
pages?
Tap to see back →
First, figure out how long it takes Julie to read 1 page.

It takes Julie
minutes to read one page. Now, multiply this by the number of pages she needs to read to find out how long it will take her.

It will take Julie
minutes to read
pages.
First, figure out how long it takes Julie to read 1 page.
It takes Julie minutes to read one page. Now, multiply this by the number of pages she needs to read to find out how long it will take her.
It will take Julie minutes to read
pages.
If it takes Dennis
minutes to paint
walls, how many minutes does it take him to paint
wall?
If it takes Dennis minutes to paint
walls, how many minutes does it take him to paint
wall?
Tap to see back →
Divide the time it take Dennis to paint
walls by the number of walls he painted to find how long it will take him to paint one wall.

It will take Dennis
minutes to paint one wall.
Divide the time it take Dennis to paint walls by the number of walls he painted to find how long it will take him to paint one wall.
It will take Dennis minutes to paint one wall.
An arcade charges players
to play on the machine for
minutes. How much money would it cost a player if she wanted to play for an hour?
An arcade charges players to play on the machine for
minutes. How much money would it cost a player if she wanted to play for an hour?
Tap to see back →
First, find out how much money it costs to play for one minute.

Now, multiply this amount by the number of minutes in an hour to find how much it will cost for the player to play for one hour.

It will cost her
to play for one hour.
First, find out how much money it costs to play for one minute.
Now, multiply this amount by the number of minutes in an hour to find how much it will cost for the player to play for one hour.
It will cost her to play for one hour.
Joanna can finish
math problems in
minutes. How many minutes would it take her to finish
math problems?
Joanna can finish math problems in
minutes. How many minutes would it take her to finish
math problems?
Tap to see back →
First, find out how long it will take her to finish
math problem.

Since it takes Joanna
minutes to finish one problem, multiply this number by the amount of questions she needs to do.

It will take her
minutes to finish
questions.
First, find out how long it will take her to finish math problem.
Since it takes Joanna minutes to finish one problem, multiply this number by the amount of questions she needs to do.
It will take her minutes to finish
questions.
If a doctor charges
per hour for her services, how much would it cost to hire this doctor for
minutes?
If a doctor charges per hour for her services, how much would it cost to hire this doctor for
minutes?
Tap to see back →
First, convert the minutes to hours.

Since
minutes is
hours, multiply this by the doctor's hourly rate to find how much it will cost to hire this doctor for
minutes.

First, convert the minutes to hours.
Since minutes is
hours, multiply this by the doctor's hourly rate to find how much it will cost to hire this doctor for
minutes.
A dentist charges
per hour for the first three hours of an appointment. Any amount of time greater than three hours is charged at
per hour. If a patient had a
hour long appointment, how much would this appointment cost?
A dentist charges per hour for the first three hours of an appointment. Any amount of time greater than three hours is charged at
per hour. If a patient had a
hour long appointment, how much would this appointment cost?
Tap to see back →
Use the dentist's rate to find how much the first three hours of the appointment will cost.

Next, use the dentist's second rate to find out how much the last five hours of the appointment will cost.

Now, add these values together to get the cost of the entire appointment.

Use the dentist's rate to find how much the first three hours of the appointment will cost.
Next, use the dentist's second rate to find out how much the last five hours of the appointment will cost.
Now, add these values together to get the cost of the entire appointment.
What number can be filled in the blank to make the two ratios equivalent?

What number can be filled in the blank to make the two ratios equivalent?
Tap to see back →
Set up a proportion statement:

Rewrite:

Set up a proportion statement:
Rewrite:
A pie is made up of
crust,
apples, and
sugar, and the rest is jelly. What is the ratio of crust to jelly?
A pie is made up of crust,
apples, and
sugar, and the rest is jelly. What is the ratio of crust to jelly?
Tap to see back →
A pie is made up of
crust,
apples,
sugar, and the rest is jelly. What is the ratio of crust to jelly?
To compute this ratio, you must first ascertain how much of the pie is jelly. This is:

Begin by using the common denominator
:


So, the ratio of crust to jelly is:

This can be written as the fraction:
, or 
A pie is made up of crust,
apples,
sugar, and the rest is jelly. What is the ratio of crust to jelly?
To compute this ratio, you must first ascertain how much of the pie is jelly. This is:
Begin by using the common denominator :
So, the ratio of crust to jelly is:
This can be written as the fraction:
, or